]]>
close
EN

Wiadomości

Badania Grupy Romet: 23% POLAKÓW JEŹDZI ROWEREM ZIMĄ

data publikacji: 16 lutego 2022

Grupa Romet, polski producent rowerów, zbadał zwyczaje Polaków dotyczące jazdy na rowerze. W cieplejszych miesiącach aż 65% z nas deklaruje używanie jednośladów, ale tylko 15% korzysta z roweru przez cały rok. Co ciekawe, 8% rowerzystów jeździ wyłącznie zimą. Romet obserwuje coraz większe zainteresowanie modelami elektrycznymi oraz typu gravel.

Ostateczne dane o wypadkach 2021

data publikacji: 14 lutego 2022

Liczba zabitych w wypadkach drogowych w Polsce spadła w roku 2021, tak wynika z ostatecznych danych Komedy Głównej Policji.

Facts and Figures - Pedestrians – 2020 – nowy raport ERSO o zagrożeniach pieszych

data publikacji: 4 lutego 2022

Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (European Road Safety Observatory) opublikowało raport z danymi o zagrożeniach pieszych w krajach Unii Europejskiej. Opracowanie jest jednym z serii 18 raportów zawierających najnowsze dane i analizy związane z konkretnym tematem dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego. W latach 2020-2021 opublikowano 7 takich raportów tematycznych, kolejne zostaną przygotowane w 2022 i 2023 roku. Uzupełnieniem każdego raportu jest zestaw danych w formie tabeli Excel.

Działania ITS wspierające lokalne społeczności w walce z nadmierną prędkością pojazdów

data publikacji: 24 grudnia 2021

Instytut Transportu Samochodowego towarzyszył w maju i we wrześniu 2021 r. policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawsko-Zachodniego przeprowadzającym wyrywkową kontrolę prędkości w podwarszawskich Łomiankach. Działania prowadzone były w związku z kampanią Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod hasłem LOVE Prędkość 30 km/h w dniach 17-23 maja 2021 r., której patronował ITS, Władze Miasta Łomianki i lokalne społeczności.

Konferencja Transport Problems 2021

data publikacji: 24 grudnia 2021

W dniach 28-30 czerwca 2021 r. na Wydziale Inżynierii Transportu i Lotnictwa Politechniki Śląskiej odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Problemy Transportu 2021 oraz X Jubileuszowe Sympozjum Młodych Naukowców. Jak co roku konferencja była platformą wymiany wiedzy w zakresie inżynierii lądowej i transportu. W tym roku konferencja zgromadziła uczestników z 21 krajów z trzech kontynentów, a poruszane tematy dotyczyły również: inteligentnych miast, mobilności przyszłości (Smart Cities, Mobility of the Future). W 9 sesjach tematycznych referaty odnosiły się głównie do problemów transportu: szynowego, wodnego, drogowego, w tym miejskiego i modalnego oraz dotyczyły aspektów technologicznych i środowiskowych. Referaty przedstawiono w trzech językach (angielskim, rosyjskim i polskim). Z uwagi na stan pandemiczny i przeniesienie konferencji do sieci uczestnicy konferencji korzystali z komunikatora Zoom i transmisji YouTube.

Państwa członkowskie UE wznawiają Europejską Kartę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (European Road Safety Charter – ERSC)

data publikacji: 23 sierpnia 2021

Komisja Europejska oficjalnie wznowiła Europejską Kartę BRD, największą platformę bezpieczeństwa ruchu drogowego społeczeństwa obywatelskiego, której celem jest wsparcie realizacji Wizji Zero.

Pierwsze efekty nowych przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych. Najechanie na pieszych w czerwcu 2018-2021

data publikacji: 20 sierpnia 2021

W dniu 1 czerwca 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące pieszych. Piesi uzyskali pierwszeństwo nie tylko gdy znajdują się na przejściu dla pieszych, ale także wchodząc na to przejście. W POBR przeprowadzono analizę wstępnych danych o wypadkach w czerwcu czyli dla pierwszego miesiąca obowiązywania tych przepisów. Stwierdzono niewielką poprawę sytuacji pieszych na polskich drogach.

Raport i Konferencja dotycząca mobilności i zagrożeń seniorów w ruchu drogowym

data publikacji: 19 sierpnia 2021

Na stronie www.dekra-roadsafety.com ukazał się nowy Raport DEKRA Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego 2021 pod tytułem “Old-Age Mobility” (Mobilność Seniorów). W dniu 2 września 2021 roku o godz. 11:00 Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego organizuje Konferencję on-line dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym osób starszych

Projekt MOVING Safely To All RoadS – „Moving Stars”

data publikacji: 10 sierpnia 2021

Instytut Transportu Samochodowego realizuje projekt międzynarodowy MOVING Safely To All RoadS – „Moving Stars” (Bezpieczne poruszanie się po wszystkich drogach — „Migające Gwiazdy”)

Rozpoczęła się realizacja Projektu Baseline

data publikacji: 15 lipca 2021

Instytut Transportu Samochodowego przystąpił do realizacji europejskiego projektu Baseline - Collection of Key Performance Indicators (KPIs) for road safety – Badania w celu wyznaczenia wskaźników efektywności działań w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10