]]>
close
EN

Wiadomości

Inteligentny asystent kontroli prędkości (Intelligent Speed Assistance – ISA) we wszystkich nowych samochodach w EU od 2022 roku.

data publikacji: 10 czerwca 2021

Państwa członkowskie UE zatwierdziły standardy techniczne dotyczące systemu inteligentnego wspomagania kierowcy w zakresie prędkości tzw. asystenta prędkości (ISA), torując drogę dla technologii, która ma być instalowana jako obowiązkowe wyposażenie wszystkich nowych pojazdów sprzedawanych w Unii Europejskiej od 2022 roku.

Dzień Dziecka – Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (CBR) Instytutu Transportu Samochodowego w szkole podstawowej w miejscowości Bielicha (woj. mazowieckie)

data publikacji: 10 czerwca 2021

W dniu 1 czerwca 2021 CBR brał udział w wydarzeniach związanych z Dniem Dziecka w aspekcie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zaprezentowano doświadczenia obejmujące jazdę w kasku ochronnym oraz batak- urządzenie sprawdzające czas reakcji i rozproszenie uwagi.

Monografia „Dzieci w ruchu drogowym" autorstwa dr Anety Wnuk

data publikacji: 31 maja 2021

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego od kilkudziesięciu lat jest aktywne w obszarze edukacji bezpieczeństwa drogowego skutecznie łącząc w swoich działaniach dorobek wielu dyscyplin, w tym transportu i pedagogiki. W tym roku owocem tych prac jest monografia pt. „Dzieci w ruchu drogowym” autorstwa dr Anety Wnuk opublikowana przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Adresatem publikacji są wszyscy, którzy w swojej pracy łączą obszary edukacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym

data publikacji: 31 maja 2021

W dniu 1 czerwca 2021 roku zaczynają obowiązywać cztery nowe regulacje prawne mające na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Zmiany dotyczą pierwszeństwa pieszych na przejściach dla pieszych, zakazu korzystania z telefonów komórkowych przez pieszych, zmniejszenia prędkości dopuszczalnej w obszarach zabudowanych w nocy i zasad zachowania bezpiecznego odstępu pomiędzy pojazdami na drogach szybkiego ruchu.

e-HULAJNOGI, URZĄDZENIE TRANSPORTU OSOBISTEGO, URZĄDZENIA WSPOMAGAJĄCE RUCHU

data publikacji: 20 maja 2021

W dniu 20 maja 2021 roku zaczynają obowiązywać nowe regulacje prawne dotyczące hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch. W Dzienniku Ustaw z dnia 19 kwietnia 2021 poz.720 opublikowano ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, uchwaloną w dniu 30 marca 2021 roku. Ustawa wprowadza nowe kategorie pojazdów: hulajnogi elektryczne, urządzenia transportu osobistego (UTO) i urządzenia wspomagające ruch (URW). Określono gdzie, kto i jak może poruszać się tymi pojazdami, zdefiniowano obowiązki i uprawnienia osób korzystających z tych urządzeń.

Zautomatyzowany transport publiczny – zrównoważona oraz inteligentna mobilność

data publikacji: 20 maja 2021

21 kwietnia 2021 roku miała miejsce debata przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicieli rządów z kilku krajów UE dotycząca zautomatyzowanego transportu publicznego. Organizatorem spotkania, które odbyło się wirtualnie była firma ZF Group and Navya.

Światowy Tydzień BRD PRĘDKOŚĆ 30 km/h. Ulice do Życia „Streets for life: # Love30”. Kalendarium wydarzeń światowych i krajowych.

data publikacji: 14 maja 2021

Prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych! Imprezy, wydarzenia, spotkania nawiązujące do hasła Tygodnia BRD obywają się na całym świecie w dniach 17-23 maja 2021 roku. Prezentujemy kalendarium wydarzeń światowych i z Polski odbywających się w ramach Tygodnia BRD. W trakcie Tygodnia BRD zostaną ogłoszone światowe cele dla Planu Dekady Działań na rzecz BRD na lata 2021-2030. Ustanowienie celów drugiej Dekady Działań BRD jest krokiem milowym dalszych inicjatyw w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach do 2030 roku, wspieranych i finansowanych przez Bank Światowy.

Autonomiczny Autobus w Skandynawii, wyniki projektu

data publikacji: 14 maja 2021

Wyniki zakończonego właśnie norweskiego projektu AUTOBUS zostały przedstawione podczas Webinair w dniu 28. 04. 2021 roku. Autonomiczny, elektryczny przyjazny środowisku transport publiczny jest alternatywną oferującą nową usługę mobilności, dostosowaną do potrzeb mieszkańców zwłaszcza w lokalnych strefach zamieszkania, pozamiejskich (tzw. transport ostatniej mili). Wyzwaniem dla rozwoju europejskiego innowacyjnego transportu publicznego jest nie tylko finansowanie badań na udoskonalaniem bezpiecznych rozwiązań technologicznych, to także polityczne wsparcie i wspólne działania na różnych poziomach rozwoju tej formy mobilności. Dla zapewnienia wysokich standardów bezpieczeństwa automatycznego transportu publicznego konieczne jest również wprowadzenie przepisów prawnych w UE, a następnie ujednolicanie ich w krajach członkowskich.

Światowy Tydzień BRD w Łomiankach - kampania lokalna promująca ograniczenie prędkości – LOVE 30 km/h

data publikacji: 12 maja 2021

POBR ITS promuje inicjatywy, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Tym razem ITS objął patronat nad Światowym Tygodniem BRD w Łomiankach w dniach 17-23 maja 2021 r.. Jest to lokalna kampania nawiązująca do hasła tegorocznego tygodnia: PRĘKOŚĆ– LOVE 30 km/h. Inicjatywa powstała na skutek działań mieszkańców i zyskała poparcie władz Gminy i Dyrekcji ITS. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem prędkości w ruchu drogowym jako głównej przyczyny śmierci. W ramach kampanii promowane jest ograniczenie prędkości do 30 km/h wszędzie tam, gdzie występuje duży ruch pieszy i gdzie żyją społeczności lokalne. Ograniczenia prędkości służą wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, ale ratują życie przede wszystkim pieszym, rowerzystom, motocyklistom. ETSC szacuje, że jeżeli kierowcy w UE zaczęliby jeździć z prędkością o 1 km/h mniejszą, doprowadziłoby to do redukcji liczby ofiar śmiertelnych o 2 200 osób (w Polsce o 120 osób) w skali roku.

Komisja Europejska opublikowała wstępne dane o wypadkach za 2020 rok, 4 000 mniej ofiar śmiertelnych na drogach niż w 2019 r.!!

data publikacji: 12 maja 2021

W dniu 20 kwietnia 2021 r. w trakcie zdalnej konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską Departament Mobilności i Transportu, opublikowano wstępne dane z 2020 roku . Według szacunków w krajach Unii Europejskiej w wypadkach drogowych w 2020 roku życie straciło 18 800 osób , to jest o 4 000 mniej niż w 2019 roku. Jest to bezprecedensowy 17% spadek liczby zabitych na drogach w porównaniu do poprzedniego roku. Mniejsze natężenie ruchu w czasie pandemii Covid-19 mogło mieć wpływ na tak znaczący spadek, z drugiej jednak strony nastąpił wzrost zachowań niebezpiecznych (nadmierna prędkość). W niektórych miastach wzmożony ruch rowerowy spowodował stworzenie dodatkowych (tymczasowych) pasów ruchów dla rowerów na istniejących jezdniach. Niewątpliwie zmiany te miały pozytywny wpływ na poprawę jakości powietrza i zmiany klimatu jednak spowodowały większe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10