Konferencja odbyła się w formule online w dniu 16 czerwca 2021 roku. Przedstawiono 15th PIN annual report: Ranking EU progress on road safety podsumowujący stanu bezpieczeństwa w 27 krajach Unii Europejskiej w 2020 roku oraz wskazujacy kolejne kroki w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wiadomości
Podręcznik opracowywania i oceny działań edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa ruchu i mobilności
W czerwcu 2021 roku, w ramach projektu LEARN!, ukazał się Podręcznik opracowywania i oceny działań edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa ruchu i mobilności (Manual for Developing and Evaluating Traffic Safety and Mobility Education Activities) Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) pod redakcją Franka Mütze.
Konkurs na grant z dziedziny brd
Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na projekt poprawiający bezpieczeństwo i zdobycie grantu na jego realizację.
Ukazało się nowe opracowanie Światowej Organizacji Zdrowia zatytułowane „WHO Supporting healthy urban transport and mobility in the context of COVID-19”. Dotyczy ono działań prowadzonych w różnych krajach w celu łagodzenia ograniczeń spowodowanych koronawirusem w podróżowaniu i w ruchu osób oraz towarów różnymi środkami transportu.
Podsumowanie Tygodnia BRD w Łomiankach
Z inicjatywy Zarządu Osiedla Dąbrowa Zachodnia, Komisji Dialogu Społecznego ds. Mobilności w Łomiankach i Sołectwie Kiełpin odbyły się wydarzenia związane z obchodami Światowego Tygodnia BRD obchodzonego pod hasłem Prędkość LOVE 30 km/h. Podjęte działania wspierała Komenda Powiatowa Policji Wydziału Ruchu Drogowego w Starych Babicach oraz Straż Miejska w Łomiankach.
Państwa członkowskie UE zatwierdziły standardy techniczne dotyczące systemu inteligentnego wspomagania kierowcy w zakresie prędkości tzw. asystenta prędkości (ISA), torując drogę dla technologii, która ma być instalowana jako obowiązkowe wyposażenie wszystkich nowych pojazdów sprzedawanych w Unii Europejskiej od 2022 roku.
W dniu 1 czerwca 2021 CBR brał udział w wydarzeniach związanych z Dniem Dziecka w aspekcie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zaprezentowano doświadczenia obejmujące jazdę w kasku ochronnym oraz batak- urządzenie sprawdzające czas reakcji i rozproszenie uwagi.
Monografia „Dzieci w ruchu drogowym" autorstwa dr Anety Wnuk
Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego od kilkudziesięciu lat jest aktywne w obszarze edukacji bezpieczeństwa drogowego skutecznie łącząc w swoich działaniach dorobek wielu dyscyplin, w tym transportu i pedagogiki. W tym roku owocem tych prac jest monografia pt. „Dzieci w ruchu drogowym” autorstwa dr Anety Wnuk opublikowana przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Adresatem publikacji są wszyscy, którzy w swojej pracy łączą obszary edukacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym
W dniu 1 czerwca 2021 roku zaczynają obowiązywać cztery nowe regulacje prawne mające na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Zmiany dotyczą pierwszeństwa pieszych na przejściach dla pieszych, zakazu korzystania z telefonów komórkowych przez pieszych, zmniejszenia prędkości dopuszczalnej w obszarach zabudowanych w nocy i zasad zachowania bezpiecznego odstępu pomiędzy pojazdami na drogach szybkiego ruchu.
e-HULAJNOGI, URZĄDZENIE TRANSPORTU OSOBISTEGO, URZĄDZENIA WSPOMAGAJĄCE RUCHU
W dniu 20 maja 2021 roku zaczynają obowiązywać nowe regulacje prawne dotyczące hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch. W Dzienniku Ustaw z dnia 19 kwietnia 2021 poz.720 opublikowano ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, uchwaloną w dniu 30 marca 2021 roku. Ustawa wprowadza nowe kategorie pojazdów: hulajnogi elektryczne, urządzenia transportu osobistego (UTO) i urządzenia wspomagające ruch (URW). Określono gdzie, kto i jak może poruszać się tymi pojazdami, zdefiniowano obowiązki i uprawnienia osób korzystających z tych urządzeń.