]]>
close
EN

Nowy element szkolenia dla kierowców redukujących punkty karne

data publikacji: 31 lipca 2015

Nowy element szkolenia dla kierowców redukujących punkty karne

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Warszawie prowadzone są kursy reedukacyjne dla kierowców, wykorzystujące szczególną metodę szkolenia tzw. edukację rówieśniczą. Do kursu reedukacyjnego wprowadzono dodatkowy element. Osoby, które naruszyły przepisy ruchu drogowego i chcą zredukować punkty karne, są konfrontowane z opowieścią sprawcy wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Dla odbywających kary pozbawienia wolności sprawców przestępstw komunikacyjnych jest to element programu readaptacyjnego.

Uczestnicy szkolenia mogą porozmawiać z osobą odbywająca karę pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Przedstawia on uczestnikom szkolenia historię swojego wypadku i kładzie duży nacisk na jego wieloaspektowe skutki, przestrzega przed negatywnymi zachowaniami. 
WORD Warszawa jako pierwszy wprowadził metodę edukacji rówieśniczej do tej formy szkolenia. Pierwsze kursy zawierające ten element prowadzono w 2014 roku w ramach kampanii społecznej pt:. „Poznaj i zrozum ryzyko… Służba Więzienna i Policja o odpowiedzialności, ochronie i zachowaniu uczestników ruchu drogowego”. 
W dniu 30 lipca 2015 r. w warszawskim WORDzie odbyło się kolejne spotkanie z tego cyklu. 
 
Element ten jest realizowany również w ramach kursów reedukacyjnych dla kierowców w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego. 
 
O doświadczeniach realizacji tego elementu przez WORD Warszawa można będzie przeczytać w Kwartalniku BRD.