]]>
close
EN

Nowy raport Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - Prędkość pojazdów w Polsce w 2014r.

data publikacji: 27 marca 2015

Nowy raport Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - Prędkość pojazdów w Polsce w 2014r.

Badania prędkości, przeprowadzone w 2014 r. przez Instytut Transportu Samochodowego oraz firmę Heller Consult na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD, są pierwszymi od ponad 5 lat zrealizowanymi na tak dużą skalę. Pomiary wykonane w 94 punktach objęły 900 tys. samochodów. Zmierzono zarówno prędkość jak i odstępy między autami.

Okazało się, że 57% kierowców przekracza dozwoloną prędkość, najczęściej w terenie zabudowanym na ulicach dwujezdniowych 72% oraz w mniejszych miejscowościach, na drogach krajowych i wojewódzkich 71%. Poza terenem zabudowanym na autostradach i drogach ekspresowych najczęściej przekraczamy prędkość na poziomie 50%, w przeciwieństwie do dróg powiatowych gdzie limitów prędkości nie uznaje 15% badanych. Najszybciej jeździmy na autostradach - średnia prędkość to 125 km/godz., oraz na drogach ekspresowych - 111 km/godz.
Jazda z dużą prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla kierowcy i jego pasażerów, ale także dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Z badań wynika, że Polacy przekraczają prędkość średnio do 10 km/godz. W szczególności w Opolskiem, Lubelskiem, Mazowieckiem i Zachodniopomorskiem. Co czwarty kierowca natomiast dopuszcza łamanie przepisów na autostradach 27% i drogach ekspresowych 25%.
Na podstawie zebranych danych o prędkości pojazdów wykonano także obliczenia wyznaczające odstępy między autami. Okazało się, że zbyt bliska odległość występuje między samochodami szczególnie na drogach krajowych 21% oraz autostradach 17%.
 
Poniżej raport do pobrania (rozwiń listę raportów)

Raporty do pobrania