]]>
close
EN

Stosowanie kasków ochronnych przez użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów w Polsce w 2014 r.

data publikacji: 9 marca 2015

Stosowanie kasków ochronnych przez użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów w Polsce w 2014 r.

Nowy raport Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: „Stosowanie kasków ochronnych przez użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów w Polsce w 2014 r.” przedstawia wyniki pomiarów wykonanych przez specjalistów z Instytutu Transportu Samochodowego oraz firmy Heller Consult z 86 punktów pomiarowych w całej Polsce.

Okazało się, że obligowani ustawą Prawo o Ruchu Drogowym 99% motocyklistów (w tym 99% kierujących i 97% pasażerów motocykli) oraz 96% motorowerzystów stosuje kaski ochronne. Wyniki można by uznać za bardzo optymistyczne gdyby nie fakt, że tylko 12% rowerzystów (w tym 12% kierujących i 40% pasażerów rowerów) stosowało kaski ochronne.
To właśnie rowerzystom poświęcono w badaniu najwięcej uwagi. Dużą dysproporcję w stosowaniu kasków zaobserwowano między najmłodszą i najstarszą grupą wiekową. „ (…) O ile co piąty rowerzysta w wieku do 17 lat (20%) stosował kask ochronny, o tyle w grupie osób powyżej 60 roku życia czynił to już jedynie co dwudziesty (5%)”.
Choć stosowanie kasku ochronnego na rowerze nie jest nakazane przez polskie prawo, porównując dane dla Polski w latach 2013 i 2014 dostrzegamy korzystną zmianę. Liczba rowerzystów stosujących kaski ochronne w ciągu roku wzrosła o 3%.
 
Poniżej raporty do pobrania (rozwiń listę raportów)