]]>
close
EN

Stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci w Polsce w 2014 r.

data publikacji: 16 lutego 2015

Stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci w Polsce w 2014 r.

Polacy coraz częściej zapinają pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Z każdym rokiem przybywa również małych pasażerów podróżujących w fotelikach. To najważniejsze ustalenia z badania przeprowadzonego przez Instytut Transportu Samochodowego na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Stosowanie pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci w Polsce na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zbadali specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) oraz firmy Heller Consult sp. z o. o. (HC). W 16 województwach i 86 punktach pomiarowych sprawdzili oni ponad 100 tysięcy aut i ich pasażerów. Wyniki: 94% pasażerów podróżujących z przodu miało zapięte pasy. Z tyłu mniej, bo 71%. Najczęściej zapinamy pasy na najszybszych drogach – ekspresówkach i autostradach. Rzadziej na wolniejszych - powiatowych.
Choć w Polsce coraz więcej pasażerów zapina pasy bezpieczeństwa, większość unijnych państw ma tu lepsze efekty – nie brak takich, w których odsetek ten przekracza 95%. Coraz bardziej dbamy też o bezpieczeństwo najmłodszych. Prawie wszystkie dzieci do lat 3 jeżdżą w fotelikach. Niestety wraz z wiekiem ten odsetek maleje. Z badań wynika, że w przypadku fotelików – najmniej dzieci jeździ w nich na drogach powiatowych 80%, a najwięcej na ekspresowych 100% i autostradach 96%.
 
Poniżej raporty do pobrania (rozwiń listę raportów)