]]>
close
EN

Trzeci Światowy Tydzień BRD 4-10 maja 2015 r. - Dziecięca Deklaracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

data publikacji: 30 kwietnia 2015

Trzeci Światowy Tydzień BRD 4-10 maja 2015 r. - Dziecięca Deklaracja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Każdego roku około 186 300 dzieci w wieku poniżej 18 lat traci życie w wypadkach drogowych. Wskaźniki zgonów w ruchu drogowym są trzykrotnie wyższe w krajach rozwijających się niż w krajach rozwiniętych. Trzeci Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ - obchodzony pod hasłem: #SaveKidsLives (Ocal-Życie-Dzieciaków) – ma zwrócić uwagę na trudną sytuację dzieci na drogach świata, a także ma służyć podjęciu określonych działań, w celu zapewnienie im wyższego poziomu bezpieczeństwa. W ramach obchodów tegorocznego Tygodnia odbędą się setki imprez organizowanych przez rządy, agencje międzynarodowe, organizacje społeczne oraz firmy prywatne. Decydentom politycznym dostarczony zostanie tekst "Dziecięcej Deklaracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego".

DZIECIĘCA DEKLARACJA BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO
 
Dlaczego  każdego dnia tysiące dzieci ginie i odnosi rany na drogach świata? Ponieważ nie czyni się wystarczająco dużo, aby temu zapobiec. Wy, nasi przywódcy, powinniście słuchać i działać. 
 
My jesteśmy dziećmi. W przyszłości będziemy miały szansę by coś powiedzieć, lecz w tej chwili to od Was zależy, aby nam pomóc. Działania powinny być podjęte tak szybko, jak to możliwe. W przeciwnym wypadku wiele dzieci nie będzie miało szansy, aby dorosnąć do wieku, w którym ich głos będzie wysłuchany. 
 
I to jest właśnie ten moment, w którym Wy - nasi przywódcy i inni dorośli - możecie nam pomóc dzięki przyłączeniu się do naszego wezwania, do działania, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżowania wszystkim dzieciom.
 
Każde z nas zasługuje na bezpieczną podróż do szkoły i ze szkoły. Drogi muszą być bezpieczne, aby dzieci mogły iść pieszo do szkoły. Chcemy bezpiecznych ścieżek dla pieszych i ścieżek rowerowych; chcemy progów zwalniających, aby uspokoić ruch drogowy; chcemy także bezpiecznych przejść przez jezdnię tak, abyśmy mogły zdobywać wykształcenie bez strachu, nie ryzykując zdrowiem i życiem.
 
Domagamy się, aby wszystkie pojazdy przewożące dzieci - gdziekolwiek na świecie - były bezpieczne. Wszystkie samochody i autobusy powinny być wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Gdy dzieci jadą z dorosłymi na motorach lub skuterach, muszą mieć założone kaski, które je chronią. Wiemy, że noszenie kasku lub zapięcie pasów bezpieczeństwa może ocalić nasze życie.
 
Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest niebezpieczne. Przekraczanie dozwolonej prędkości na drodze jest niebezpieczne. Ludzie, którzy troszczą się o dzieci, nie powinni robić tych rzeczy – nikt nie powinien ich robić. Musimy być chronione przez cały czas – gdy jesteśmy poza domem z naszymi rodzinami, gdy idziemy się bawić lub gdy idziemy do szkoły. 
 
Należy tworzyć odpowiednie prawa, nasze głosy winny zostać wysłuchane i należy podjąć działania, aby zapewnić bezpieczne drogi dla wszystkich dzieci – na całym świecie. 
 
Dlatego wzywamy Was, światowi przywódcy, byście uwzględnili podjęcie skutecznych działań przeciwko śmiertelnemu zagrożeniu jakie niosą za sobą wypadki drogowe, gdy będziecie wyznaczali nowe cele globalnego rozwoju. Gdziekolwiek mieszkamy, chcemy  i oczekujemy bezpieczeństwa na drodze dla naszych przyjaciół, dla naszych rodzin i dla nas samych. 
 
Jesteśmy tylko dziećmi i nasze głosy nie zawsze są słyszane. Dlatego potrzebujemy Was, abyście pomogli nam podejmując właściwe działania. Jeśli dacie nam teraz bezpieczne drogi, wówczas damy dobry przykład pokoleniom, które nadejdą po nas.
Prosimy, słuchajcie i działacie! Ocalcie Życie Dzieci!