]]>
close
EN

International Transport Forum, Raporty IRTAD

data publikacji: 6 maja 2021

International Transport Forum, Raporty IRTAD

W tej części znajdują się publikacje International Transport Forum, roczne raporty IRTAD o stanie bezpieczeństwa na drogach, zbiorcze i indywidualne, a także inne opracowania w zakresie najważniejszych tematów w ruchu drogowym. Instytut Transportu Samochodowego przekazuje do ITF dane o bezpieczeństwie ruchu drogowego w Polsce od 1997 roku.

Międzynarodowe Forum Transportu (International Transport Forum, ITF) przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD) jest międzyrządową organizacją zrzeszającą 62 kraje członkowskie. Działa jako ośrodek analityczny do spraw polityki transportowej, organizuje doroczny szczyt ministrów transportu. ITF jako jedyna światowa organizacja zajmuje się wszystkimi rodzajami transportu dążąc do poprawy jakości ludzkiego życia.

 

Coroczny raport o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego w krajach zrzeszonych w ITF przygotowywany jest przez IRTAD (International Traffic Safety Data and Analysing Group) funkcjonujący w strukturach OECD. Roczny raport o stanie brd składa się z dwóch części: zasadniczej podsumowującej i porównującej dane ze wszystkich państw ITF oraz osobnych raportów, indywidualnie dla każdego kraju. Dane o wypadkach z poszczególnych krajów dostarczają krajowe instytucje zrzeszone w grupie IRTAD. Dane o Polsce od 1997 roku przekazuje Instytut Transportu Samochodowego.

 

Raporty dla każdego kraju przedstawiają najnowsze dane bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym dane porównawcze głównych wskaźników zagrożenia. Opracowanie przestawia szczegółową analizę danych w podziale na grupy użytkowników ruchu drogowego, wiek, rodzaj drogi. W raportach  przedstawiane są sposoby gromadzenia danych o wypadkach w poszczególnych krajach, obowiązujące strategie i wyznaczone cele w zakresie poprawy bezpieczeństwa drogowego oraz ustawodawstwo, w tym przepisów regulujących między innymi obowiązek stosowania pasów, kasków, normy poziomu alkoholu dla kierowców czy dopuszczalne prędkości na drogach w objętych raportem krajach. Dane obejmują też wyniki prowadzonych badań zachowań uczestników ruchu drogowego w zakresie stosowania urządzeń zabezpieczających, prowadzone kampanie społeczne, czy zrealizowane projekty dotyczące bezpieczeństwa ruchu  w danym kraju. W raporcie wskazane są główne instytucje zajmujące się tematyką bezpieczeństwa, podane są podstawowe definicje, metodologia zbierania danych.

 

Więcej informacji na https://www.itf-oecd.org/

 

Ukazały się następujące raporty: