]]>
close
EN

Kampanie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

data publikacji: 22 maja 2020

W październiku 2015 roku Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapoczątkował dwie nowe kampanie społeczne. Pierwszą z nich pod hasłem Zgazu Tanoga skierowano do młodych kierowców, promuje odpowiedzialną jazdę samochodem. Druga pt. Alkohol i kluczyki? Wykluczone! dotyczy powstrzymywania osób po spożyciu alkoholu od kierowania pojazdem.

Zgazu Tanoga 
Kierowcy w wieku 18-24 lata powodują 1/5 wszystkich wypadków w naszym kraju. Ich główną przyczyną jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Kierowcy w tej grupie wiekowej mają skłonność do przeceniania własnych umiejętności, niedoceniania skutków ryzyka i brawurowej jazdy oraz przeświadczenia, że wypadki nie mogą dotyczyć ich samych. Wpływ na tę sytuację mają również tzw. rozpraszacze uwagi podczas jazdy, np. korzystanie z telefonu, Internetu, pisanie wiadomości tekstowych.
Film, którego bohaterem jest mistrz Tanoga i jego uczeń w nieszablonowy i dowcipny sposób zachęca młodych kierowców do zachowania bezpieczeństwa na drogach. Mistrz Tanoga dzięki swemu doświadczeniu i opanowaniu szkoli kierowców, uczy ich cierpliwości i pokory. 
Poza materiałem video prowadzone są także działania w mediach społecznościowych.
 

 

Czytaj więcej na stronach KRBRD ==>

 

Alkohol i kluczyki? Wykluczone!

Problem nietrzeźwych kierowców jest poważny – w wypadkach z ich udziałem w 2014 roku zginęło 256 osób, tj. ok. 12% ogółu zabitych w wypadkach drogowych, a ponad 2,3 tys. zostało rannych.

Każdy sposób jest dobry, by powstrzymać osobę, która chce wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Reagując można uratować życie. Znajdź sposób, by powstrzymać pijanego kierowcę! – tak najkrócej można opisać przekaz kampanii Alkohol i kluczyki? Wykluczone!
Dotychczas emitowano już wiele materiałów, których celem było zwrócenie uwagi kierowcom na problem prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Tym razem zdecydowano zwrócić uwagę na ten problem osobom z otoczenia kierowców, którzy mogą być świadkami próby jazdy po spożyciu alkoholu. 
Powstrzymując pijanego kierowcę, można uratować nie tylko jego ale również innych uczestników ruchu drogowego oraz ustrzec go przed surowymi sankcjami.
 

 

Czytaj więcej na stronach KRBRD ==>

 

Opracowano na podstawie materiałów KRBRD.