]]>
close
EN

IRTAD Road Safety Annual Report

data publikacji: 3 września 2020

IRTAD Road Safety Annual Report

International Transport Forum (ITF) co roku publikuje Roczny Raport Bezpieczeństwa na Drogach (Road Safety Annual Report).

ITF to organizacja zrzeszająca 60 krajów członkowskich, organizator światowego dialogu na rzecz lepszego transportu, jedyna instytucja o tak szerokim międzynarodowym zasięgu zajmująca się wszystkimi rodzajami transportu. Działa jako ośrodek analityczny ds. polityki transportowej i jest gospodarzem corocznego szczytu ministrów transportu. ITF jest administracyjnie związana z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

 

Raport przygotowywany jest przez  IRTAD (International Road Traffic and Accident Database) funkcjonujący w strukturach OECD. Dane o wypadkach z poszczególnych krajów dostarczają kraje członkowskie IRTAD. Dane o Polsce od 1997 roku przekazuje Instytut Transportu Samochodowego.

 

Coroczne raporty  składają się z dwóch części: zasadniczej podsumowującej i porównującej dane dla wszystkich państw oraz osobnych raportów o każdym kraju.

 

W każdym raporcie osobno dla każdego kraju przedstawiono najnowsze dane dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym dane porównawcze głównych wskaźników zagrożenia. Opracowanie przestawia szczegółową analizę danych w podziale na grupy użytkowników,  wiek, rodzaj drogi. W raporcie przedstawiono sposoby gromadzenia danych o wypadkach w krajach IRTAD, obowiązujące strategie, wyznaczone cele w zakresie poprawy bezpieczeństwa drogowego i ustawodawstwo, w tym daty wejścia w życie przepisów regulujących min. obowiązek stosowania pasów, kasków, oraz normy poziomu alkoholu dla kierowców czy dopuszczalne prędkości na drogach w objętych raportem krajach. Dane obejmują też wyniki prowadzonych badań zachowań uczestników ruchu drogowego w zakresie stosowania urządzeń zabezpieczających, prowadzone kampanie społeczne, zrealizowane projekty czy źródła danych o brd w danym kraju. W raporcie wskazane są główne instytucje zajmujące się tematyką bezpieczeństwa, podane są podstawowe definicje, metodologia zbierania danych.

 

Ostatni raport IRTAD Road Safety Annual Report opublikowany w 2019 roku zawiera analizy bezpieczeństwa drogowego w 41 krajach w latach 2017 i 2018.  Wkrótce opublikowany będzie kolejny raport. Raporty dostępne są na stronach ITF

Raporty do pobrania