]]>
close
EN

Problem ciężko rannych w wypadkach drogowych w polityce Unii Europejskiej

data publikacji: 16 października 2015

Problem ciężko rannych w wypadkach drogowych w polityce Unii Europejskiej

Ustalono wspólną, obowiązującą w UE definicję ciężko rannych w wypadkach drogowych. W ścisłej współpracy z ekspertami z państw członkowskich Komisja Europejska podjęła działania zmierzające do ustanowienia wiarygodnego i solidnego systemu gromadzenia danych. Państwa członkowskie rozpoczęły gromadzenie danych o ciężko rannych na podstawie wspólnej definicji UE przyjętej w 2014.

Proces zbierania danych jest skomplikowany i uzyskanie odpowiednich informacji ze wszystkich państw członkowskich z pewnością zajmie trochę czasu. Pierwsze raporty będą poddawane dalszej kontroli jakości. Komisja Europejska planuje opublikować zgromadzone dane do końca 2015 roku.

Maria Teresa Sanz Villegas, Ekspert Komisji ds. Bezpieczeństwa Drogowego, wyjaśnia dalej.

 

Jaka jest podstawa wspólnej definicji?

Jest ona oparta na specjalnych kryteriach medycznych odnoszących się do ciężkości obrażeń. Wcześniej stosowano inne kryteria w każdym z krajów członkowskich. Nowa definicja jest precyzyjna i obiera sobie za cel najpoważniejsze obrażenia (tzn. te, których skutki trwają przez całe życie, zmieniając je w istotny sposób). Jest to podstawa, dzięki której można operować danymi porównywalnymi na terenie całej EU.

 

Dlaczego ten sposób gromadzenia danych jest konieczny?

Osób ciężko rannych w wypadkach drogowych jest znacznie więcej w porównaniu z ofiarami śmiertelnymi wypadków drogowych. Cierpienie ciężko rannych jest ogromne, a koszty są wysokie zarówno dla poszkodowanych, jak i dla całego społeczeństwa. Nadszedł czas, aby pokazać, że EU traktuje ciężko rannych równie poważnie jak ofiary śmiertelne. Ponadto, liczba ciężko rannych w wypadkach drogowych nie spada tak szybko, jak liczba zabitych, więc musimy zintensyfikować wysiłki, aby tą sytuację odmienić. W celu określenia najbardziej efektywnych działań, musimy wiedzieć więcej na temat tego problemu. Stąd gromadzenie danych jest tak ważne.

 

Opracowano na podstawie newslettera KE nr 19/2015 (wersja angielska)