]]>
close
EN

Road Show, promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego – spotkanie online

data publikacji: 16 listopada 2020

Road Show, promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego – spotkanie online

W dniu 13.11.2020 o godz. 9.45 emisją on-line programu edukacyjnego Road Show rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce. Road Show przybrało formę kontaktu przedstawicieli instytucji zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego (w tym Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia ratunkowego, Służby Więziennej) z młodymi odbiorcami- uczniami szkół ponadpodstawowych.

Spotkanie rozpoczęła Pani Katarzyna Dobrzańska-Junco z Centrum Inicjatyw na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, następnie głos zabrał Pan Marek Dworak- sekretarz Małopolskiej  Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zachęcali do zachowywania się na drodze odpowiedzialnie, przestrzegania zasad ruchu drogowego i zdrowego rozsądku. Młodszy inspektor Maciej Rymar, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podzielił się z młodymi widzami swoim doświadczeniem podczas pełnienia służby na drodze przy obsłudze wypadków drogowych.

 

Swoje wspomnienia dotyczące tragicznych skutków brawury na drodze przedstawił mł. bryg. Piotr Marchewka z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, który od lat współpracuje z Panią Katarzyną Dobrzańską-Junco. Wystąpienie miała również Pani Bożena Woźniak-Pachota, pielęgniarka krakowskiego pogotowia ratunkowego, pracująca w załodze karetki od kilkudziesięciu lat. Mocny przekaz emocjonalny podany wraz ze okrutnymi skutkami wypadków na pewno mocno zadziała na wyobraźnię młodych ludzi. Doświadczenie i bezpośredni przekaz osób, które na co dzień obcują ze śmiercią na drodze, reanimacją osób biorących udział w wypadku, zajmują się terapią fizjoterapeutyczną to unikalna forma dotarcia do młodzieży wkraczającej w dorosłe życie. Matka, która straciła syna na przejściu dla pieszych, młody człowiek biorący udział w wypadku drogowym, który stracił przyjaciela, a sam 7 lat poddawał się rehabilitacji także  dzieli się swoim niewyobrażalnym bólem z odbiorcami. W materiale pojawiają się także sceny z aresztu śledczego (doprowadzenie skazanej osoby za spowodowanie śmierci na drodze), czy z Zabawy koło Tarnowa, miejsca-pomnika dla wszystkich ofiar wypadków drogowych oraz ich rodzin.

 

http://brd.malopolska.pl/