]]>
close
EN

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

data publikacji: 13 listopada 2020

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W dniu 15 listopada 2020 roku na całym świecie obchodzony będzie po raz kolejny Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Główne uroczystości obchodów Dnia Pamięci w Polsce od kilku lat odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny jak również przy pomniku ofiar wypadków i katastrof „Przejście”. W tym roku obchody mają charakter światowy. Razem z nami świętować będą przedstawiciele FEVR, RoadPeac, ONZ, Komisji Europejskiej, Europejskiej Rady ds Transportu ETSC.

Organizatorami obchodów  są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 

Zapraszamy do udziału w obchodach on-line. Początek transmisji w niedzielę 15 listopada o godz.10.30

https://www.youtube.com/watch?v=2y-4Y6LNmSQ&feature=youtu.be

 

25 lat temu postanowiono uczcić pamięć o ofiarach wypadków drogowych na arenie międzynarodowej.
Przez pierwsze dziesięć lat te starania czyniła Europejska Federacja Ofiar Ruchu Drogowego (FEVR) i jej liczne organizacje członkowskie, w tym RoadPeace (Wielka Brytania), który ustanowił ten dzień w 1995 r. Inicjatywę poparł również Papież Jan Paweł II polecając w tym dniu modlitwom wiernych ofiary wypadków i ich rodziny. Państwa członkowskie ONZ przyjęły 26 października 2005 r. rezolucję 60/5 Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ustanawiającą coroczny Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jako wyraz „odpowiedniego upamiętnienia ofiar wypadków drogowych i ich rodzin ”. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję (A/60/5) ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (Word Day of Remembrance for Road Traffic Victims). Rezolucja stanowi zaproszenie skierowane do państw członkowskich i organizacji międzynarodowych do obchodów tego dnia jako wyraz pamięci o wszystkich poszkodowanych oraz ich najbliższych.

 

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Ruchu Drogowego (WDR) obchodzony jest w trzecią niedzielę listopada każdego roku. Jest to światowe wydarzenie mające na celu upamiętnienie wielu milionów zabitych i ciężko rannych na drogach świata oraz zauważenie cierpienia wszystkich poszkodowanych ofiar, rodzin i społeczności - miliony ofiar dodawanych każdego roku do niezliczonych milionów już cierpiących osób.

 

Celem WDoR 2020 jest zapewnienie ofiarom ruchu drogowego i ich rodzinom platformy:

  • pamięci o wszystkich zabitych i ciężko rannych w wypadkach drogowych
  • docenienia kluczowej pracy służb ratunkowych
  • lepszego wsparcia dla ofiar ruchu drogowego i rodzin ofiar
  • promowania działań zapobiegającym dalszym wypadkom śmiertelnym i obrażeniom w ruchu drogowym aż do ich całkowitego zlikwidowania

Ten dzień stał się również ważnym narzędziem dla rządów i wszystkich tych, których praca polega na zapobieganiu wypadkom lub reagowaniu na ich następstwa, ponieważ daje możliwość zademonstrowania ogromnej skali skutków śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych oraz możliwości ich ograniczania. W dalszym jednak ciągu osoby poszkodowane i ich rodziny nie mają odpowiedniego wsparcia w tak tragicznych okolicznościach.

W Światowym Dniu również oddajemy hołd oddanym ekipom ratunkowym, policji i lekarzom, którzy codziennie mają do czynienia z traumatycznymi następstwami wypadków drogowych.

który powstał jako miejsce upamiętnienia tych, którzy zginęli w wypadkach oraz miejsce spotkań i terapii ich rodzin.

W tym roku w ramach obchodów w Polsce oprócz tradycyjnych uroczystości religijnych, zapaleniu świec, czy zasadzeniu drzew  przewiduje się  odsłonięcie wystawy Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

 

https://worlddayofremembrance.org/#top