]]>
close
EN

Czynniki obniżające sprawność

data publikacji: 22 maja 2020

Ograniczenie sprawności (kondycji psycho-fizycznej i zdolności do kierowania pojazdem) u młodych kierowców często jest wynikiem spożywania alkoholu i narkotyków, a także zmęczenia i rozproszenia uwagi. W porównaniu z doświadczonymi kierowcami, u młodych kierowców alkohol zaburza zdolność prowadzenia pojazdu w większym stopniu, a narkotyki powodują wyższe ryzyko wypadku. Nawet niewielka ilość alkoholu ma na młodych kierowców większy wpływ niż na starszych i bardziej doświadczonych.

Na młodych kierowców również w dużym stopniu wpływa brak snu, a także zegar biologiczny w odniesieniu do jazdy w czasie przeznaczonym na sen. Te czynniki powodują zwiększone zmęczenie za kierownicą, które może się objawiać utratą energii, ograniczonymi możliwościami reakcji oraz niechęcią kontynuowania jazdy, co może prowadzić do zaśnięcia za kierownicą.
Rozproszenie uwagi, jako przyczyna błędów popełnianych w trakcie prowadzenia pojazdu, jest bardziej widoczne u młodych kierowców niż u doświadczonych. Ponadto, młodzi ludzie są częściej rozpraszani przez np. pasażerów lub korzystanie z telefonu komórkowego, które ograniczają ich uwagę w ruchu.